Плитка

Альтанка. Бути або не бути

Альтанка. Бути або не бути Альтанка... Скільки приємних асоціацій викликає це слово. У дорослих — спогади про минуле, у молоді — щось таємниче і романтичне, ну а для дітей немає більш принадного куточка, де можна створити свій маленький світ, вислизнувши від недремного ока батьків.

І навіть якщо www.postroil.com невеликий, більшість вирішує — нехай альтанка буде! Але от проблема: що будувати, якому з безлічі варіантів віддати перевагу? Своїм досвідом вирішення подібних завдань ділиться автор статті.

Вибір місця для альтанки

Безперечно, гарні класичні шатрові альтанки, зведені в густих кущах старого саду. Однак шашлику тут не приготуєш, та й гостей не завжди приймеш, оскільки занадто клопітно міняти меблі для відпочинку або рукоділля на бенкетні столи. Не останню роль для багатьох грають і витрати на зведення таких споруд. Вирішити ці протиріччя і втілити в життя давню мрію про альтанці дозволило дещо нетрадиційне споруда.

У конструкції такої альтанки немає нічого нездійсненного своїми руками, а будівництво не потребує якихось надвитрат. І якщо ви вирішили її www.postroil.com, спочатку визначитеся, де встановити альтанку. Очевидно, це залежить не тільки від орієнтації ділянки по сторонах світла і його параметрів, але і від того, що вже збудовано і посаджено навколо будинку. Однак у будь-якому випадку таку альтанку краще всього встановити відкритим створом на захід. Тоді вдень, коли сонце світить з східної та південної сторін, тіні під навісом буде цілком достатньо, щоб основні в цей час мешканці альтанки — діти почували себе тут комфортно.

Увечері ж, коли сюди почнуть підтягуватися прагнуть відпочити від денної суєти дорослі та їхні гості, тут можна порадіти ласкавим і приємним вечірнім сонячним променям. А якщо з південної сторони росте розлога фруктове дерево, що дає тінь — те і зовсім чудово.

Підготовка майданчика

Майданчик під майбутню споруду готують виходячи з габаритів альтанки, які, при необхідності, можуть бути скориговані в будь-яку сторону. Спочатку знімають дернину і встановлюють дощату опалубку для заливки підстави альтанки — монолітної бетонної стрічки, в яку вмуровані відрізки металевих труб діаметром 100 мм, використовувані в якості гнізд для установки несучих стійок.

Така невисока (висотою близько 10 см) стінка надійно захищає майданчик від трави, запобігає загнивання стійок і підвищує міцність споруди. Цементу на це потрібно не так багато, а перевага очевидна. Непогано виглядає поверхня майданчика, викладена бетонними плитками, які можна придбати в готовому вигляді. Однак і самостійно виготовити такі плитки зовсім неважко, а способів реалізації цього чимало.

Наприклад, найпростіший з них — виготовити форму на чотири клітинки. Готову раму укладають на рівну поверхню, а щоб з розчину не йшла вода, щит покривають гідроізолом, плівкою, руберойдом або іншим подібним матеріалом. Потім клітинки армують, використовуючи для цього шматки сітки або www.postroil.com і заливають у форму бетон.

Плитки можна декорувати, використовуючи для цього осколки кольорової керамічної плитки, яку втоплюють у розчин, поки він не схопився остаточно. Звертаю увагу умільців, бажаючих освоїти цей спосіб, на те, що для роботи можна використовувати тільки керамічну плитку, призначену для підлоги, так як звичайний кахель погано протистоїть морозу і швидко фарбували. Нарешті, майданчик можна просто залити бетоном, а потім викласти красивий орнамент з керамічної плитки.

Альтанка. Бути або не бути
Конструкція альтанки
Альтанка являє собою, по суті, декоративну стінку з навісом, обладнану лавками зі спинками. Несуча основа споруди — сім хвойних стійок з бруса перерізом 150x150 мм, встановлених в гнізда бетонної стрічки. Бруски обв'язки з'єднані зі стійками врубкой з таким розрахунком, щоб вагонка обшивки виявилася врівень з несучими стійками. У цьому випадку встановлені поверх щитів підлокітники закривають торці дощок обшивки, залишаючись при цьому в створі зі стійками.

Альтанка. Бути або не бути
Декоративні решітки

Виготовити їх неважко. Для цього потрібно зібрати з брусків з обраної чвертю рамки, а потім набити в фальци тоненькі рейки. Оптимальні перерізу бруска, на мій погляд, — від 40x40 мм до — 50x50 мм Однак якщо вас бентежать операції вибірки чверті, то можна зробити збірні бруски, з'єднавши між собою, наприклад, бруски 20x20 мм і рейки 20x40 мм Частота і розташування рейок решітки можуть бути різними. Найпростіший варіант — дві центральні діагоналі і набиті паралельно їм по чотири відрізка в кожному секторі.

Послідовність набивання — наступна. Спочатку закріплюють все реєчки, паралельні одній діагоналі, а потім другим ярусом — поперечні їм. В якості рейок можна використовувати навіть віконні штапики — вийде виключно витончено.

Розміри решіток залежать, звичайно, від габаритів всього споруди. І якщо їх висота — справа смаку, то ширину рамок можна робити дещо менше (на 4...5 см) величини прогону між стійками. Використовуючи ж надалі (при монтажі рам до стійок) невеликі циліндрики, нарізані, наприклад, звичайного живця для лопати, можна отримати дуже цікавий декоративний ефект — решітки ніби зависають у повітрі.

Навіс альтанки

В його устрої також немає нічого незвичайного. Щоб забезпечити невеликий ухил даху, верхні частини стійок слід відрізати під кутом. Зробити це краще до установки стійок, так як працювати на землі, безсумнівно, простіше.

Сусідні стійки вгорі скріплюють двома дошками, набитими з зовнішньої і внутрішньої сторін споруди. Для цього доцільно використовувати дошки товстіший (не менше 25 мм), що дозволить обладнати більш міцний і надійний навіс. На торцеві грані дощок верхньої обв'язки набивають відрізки вагонки — і найпростіша дах альтанки готова.

Щоб уникнути темних некрасивих патьоків на деревині, краще використовувати оцинковані цвяхи при кріпленні покрівельних дощечок до дощок обв'язки, так і при набиванні вагонки нижнього огорожі. Витрата цвяхів невеликий, тому подорожчання робіт не настільки істотно, зате виграш в красі — очевидний.

Закінченість навісу додадуть набиті на торці покрівельних дощечок карнизні дошки, які можна, до речі, прикрасити декоративною різьбою або виділити по своєму смаку.

Сидіння

Найважливіший елемент, від якого залежить зручність споруди, лави, конструкція яких зрозуміла з рис. 8. У якості сидінь можна використовувати будь-які наявні під рукою, досить товсті дошки — звичайні стругані або статеві шпунтовані («сороківка»).

Найбільш оптимальна ширина сидінь — 30...34 див. Для цього зовсім необов'язково шукати цілі широкі дошки, оскільки лаву можна зібрати з 2...3 вузьких відрізків, розташованих з невеликим інтервалом, щоб у стиках не застоювалася вода, яка може спровокувати загнивання деревини.

Альтанка. Бути або не бути
Змонтовані сидіння на опорах двох видів. Проміжні — традиційні ± кронштейни виготовлені з брусків 50x50 мм і врізані в стійки. Дві крайні опори — декоративні. Кожна з них виготовлена з двох відрізків статевої дошки, скріплених з торців брусками 50x50 мм, верхній з яких також врізають в стійку. Використовуючи лобзик, переднім краях опор можна надати будь-яку конфігурацію і додатково прикрасити цим споруда. До речі, сидіння лавок можна зробити знімними, що дозволить прибирати їх під навіс в кінці сезону, продовжуючи тим самим термін служби сидінь. Для цього при скріпленні елементів досить використовувати саморізи замість цвяхів.

Спинки — добре отстроганные і обкоровані дошки, закріплені на несучих колонах. Зручний кут нахилу спинок неважко забезпечити за допомогою невеличких трикутних кронштейнів, вирізаних з обрізків тієї ж дошки.
Дерев'яні елементи споруди варто обробити декоративної просоченням одного або декількох відтінків. Альтанка в цьому випадку добре збережеться, так і буде виглядати нарядно.

Щоб куточок для відпочинку став більш затишним, його можна додатково озеленити. Для цього по периметру споруди викопують невелику канавку, заповнюють її родючою землею і висаджують туди різні в'юнкі рослини, наприклад, дівочий виноград, хміль, плющ і їм подібні.

Матеріали

На закінчення, трохи про матеріали, які будуть потрібні для такої споруди Очевидно, що точний розрахунок потреби в них можна зробити, тільки визначившись з розмірами і формою альтанки. Можливі варіанти і в залежності від наявності під рукою різних допоміжних матеріалів.
Наприклад, в якості заповнювачів при заливці підстави можна використовувати битий цегла, різні залізяки, сплющені банки з-під фарби, цілі або биті пляшки та інший непотріб.

Без сталевих труб під стійки також можна обійтися і застосувати в якості гнізд згорнуті з листового металу гільзи. Матиме вплив і характер грунту на ділянці — піску знадобиться більше або менше.

Виходячи з досвіду, можна рекомендувати запастися наступними матеріалами для спорудження альтанки (див. табл.).

Альтанка. Бути або не бути

Також будуть потрібні цвяхи і саморізи різної довжини. Все це, в принципі, неважко привезти навіть на легковій машині, попередньо розрізавши довгомірний матеріал. А тепер, прикинувши реальну вартість матеріалів, вирішуйте головне питання: «Бути або не бути...» альтанці?